DGS Ek Yerleştirmeleri Hakkında

DİKEY GEÇİŞ (DGS) SINAVI EK KONTENJAN İLE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA

 

Elektronik (e-devlet üzerinden ) Kayıt Tarihi:  19-20 Ekim 2022

Şahsen Kayıt Tarihi :  19-24 Ekim 2022

Şahsen Kayıt Yeri: Samsun Üniversitesi Rektörlüğü (Canik Kampüsü) Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

 

A-ELEKTRONİK KAYIT (E-DEVLET ÜZERİNDEN)

Elektronik Kayıt : öğrencilerin e-devlet üzerinden yükseköğretim kurumlarına kayıt yapmaları için kullanılan bir kayıt sistemidir. Elektronik kayıt,  öğrencinin kayıt işlemlerini yerine getirebileceği kesin kayıttır. Bu kayıt yoluyla üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerin üniversitemize gelerek veya herhangi bir evrak getirerek kayıt yaptırmalarına gerek yoktur. e-Devlet üzerinden kayıt yaptıran öğrenciler online öğrenci belgesi alabilirler.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak yapabilirler.

 

B-BİZZAT BAŞVURU YOLUYLA KAYIT İŞLEMİ

(e-devlet üzerinden elektronik kayıt yaptıramayacak öğrenciler)

1- Herhangi bir teknik sorun ile karşılaşılması durumlarında,( E-Kayıt yapamayan öğrencilerin, E-Kayıt yapmasına engel olan soruna ait belgeyi getirmeleri gerekmektedir)

2- Üniversitemizin Özdemir BAYRAKTAR Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Bakım ve Onarımı programı ile Sivil Havacılık Yüksekokulu Havacılık Yönetimi programına kayıt yaptıracak öğrencilerden aşağıda belirtilen belgeler talep edileceğinden dolayı e-devlet üzerinden elektronik kayıt yaptıramayacak olup kayıt evraklarıyla birlikte kayıt merkezine gelerek kayıt işlemlerini bizzat kendileri tamamlayacaklardır.

a) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

b) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb)

3- 2022 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2022 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabileceklerdir.

 

*Kesin kayıt yaptıran öğrencilerin Muafiyet işlemleri için Transkriptlerini ile kayıt yaptırdıkları bölüme müracaat etmeleri gerekmektedir.

18 Ekim 2022
416 kez görüntülendi