EK SINAV

Anasayfa » EK SINAV

 AZAMİ EĞİTİM SÜRESİNİ DOLDURAN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK EK SINAV UYGULAMALARI

1- İlişiği kesilen öğrenciler için ek sınav uygulama esasları 
  • 2017 yılından itibaren azami öğrenim süresini doldurup ‘’alıp başarısız olduğu dersler’’ den dolayı iki Ek sınav hakkını kullanan  öğrencileri kapsamaktadır.
  • Yapılan iki ek sınav sonrası başarısız olduğu, hiç almadığı ve devamsızlıktan kaldığı ders sayısı 5 dersten fazla olan ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında ilişiği kesilmiş öğrencilere yönelik Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yapılan 27/09/2021 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında,  COVİD-19 Pandemisi koşulları da dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere hiç almadıkları ve devamsızlıktan kaldıkları dersler için iki ek sınav hakkı verilmiştir.
  • Bu kapsamdaki öğrencilerin;

 a-İlişiği kesilen öğrencilerin arşiv durumlarının aktife getirilmesi için ekte bulunan dilekçenin doldurularak Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının [email protected] e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

b-Dilekçelerin 15 -31 Ocak 2022 tarihleri arasında  [email protected] adresine gönderilmesi  gerekmektedir. Dilekçe  için tıklayınız

c– Başvurular değerlendirildikten sonra uygun başvuruda bulunan öğrencinin durumu  OBS’de aktif hale getirilir ve SMS ile bilgi verilir.

d– Sistemde aktif hale gelen öğrenci,  Öğrenci Bilgi Sisteme giriş yaparak  ( OBS Giriş için tıklayınız) Ek sınava girmek istediği dersleri seçer.

e-Ek Sınavlar için ders seçimleri 05-07 Şubat 2022 tarihleri arasında OBS Ek Sınav Başvuru V2 menüsünden yapılır. Başvuru işlemleri için lütfen Kılavuzu inceleyiniz

c-Ek Sınavın tarih ve sınav saati için biriminiz web sayfasını takip ediniz.

1- 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı bahar yarılı sonunda azami süresi dolduran ve ilişiği kesilme durumunda olan öğrenciler için ek sınav uygulama esasları
  • 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı bahar yarıyılı sonunda azami eğitim süresini dolduran öğrenciler  “alıp başarısız olduğu dersler ve/ve ya devamsızlıktan başarısız oldukları dersler için” 2 ek sınav hakkını kullanan  öğrencileri kapsamaktadır. (Öğrenci sınava girmiş olsun veya olmasın sınav hakkını kullanmış sayılmaktadır.)
  • Bu durumdaki öğrencilere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yapılan 27/09/2021 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında,  COVİD-19 Pandemisi koşulları da dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere hiç almadıkları  dersler için iki ek sınav hakkı verilmiştir.
  • Bu kapsamdaki öğrencilerin;

 a-İlgili öğrenciler OBS aktif olarak kayıtlı olduğundan ek sınav başvurusunu herhangi bir dilekçeye gerek kalmaksızın OBS doğrudan yapabileceklerdir.

b- Ek sınav ders seçimlerinin 05-07 Şubat 2022 tarihleri arasında OBS Ek Sınav Başvuru V2 menüsünden yapılacaktır. Başvuru işlemleri için lütfen kılavuzu inceleyiniz

c-Ek Sınavın tarih ve sınav saati için biriminiz web sayfasını takip ediniz.

3- 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı sonunda azami eğitim süresini dolduracak öğrenciler için ek sınav uygulama esasları
2021-2022 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı sonunda azami eğitim süresini dolduracak olan  öğrencilere ‘’alıp başarısız olduğu, devamsızlıktan başarısız oldukları ve hiç almadıkları dersler  için iki ek sınav hakkı verilecektir.

a-İlgili öğrenciler OBS aktif olarak kayıtlı olduğundan ek sınav başvurusunu herhangi bir dilekçeye gerek kalmaksızın OBS doğrudan yapabileceklerdir.

b-Ek sınav ders seçimlerinin 05-07 Şubat 2022 tarihleri arasında OBS Ek Sınav Başvuru V2 menüsünden yapılacaktır. Başvuru işlemleri için lütfen kılavuzu inceleyiniz

c-Ek Sınavın tarih ve sınav saati için biriminiz web sayfasını takip ediniz.

Akademik Takvim